Temat konferencji: zagadnienia związane z programem Lewicy, które mają bezpośredni związek z aktywnością oraz prawami kobiet.
Dnia 8 marca 2023 roku odbyła się konferencja medialna członkiń radomskiej Nowej Lewicy. Pretekstem do zorganizowania tego spotkanie było marcowe święto Światowego Dnia Kobiet.
W konferencji wzięły udział przedstawicielki płci pięknej radomskiej Nowej Lewicy: Wanda Siek, Małgorzata Ziemnicka, Jolanta Luty i Edyta Malec-Ćwiek.
Jako pierwsza głos zabrała Wanda Siek, która w swoim wystąpieniu poruszyła ważność Dnia Kobiet. Według niej kobiety są w każdym miejscu życia społecznego. Tworzą życie, wychowuj dzieci, leczą wszelkie smutki dnia codziennego. To właśnie kobiety inspirują do działania, szczególnie młode pokolenie kobiet, poprzez udzielanie im dobrych
i praktycznych rad. Każda kobieta zasługuje na szacunek, godność, wsparcie i równe prawa z mężczyznami. Na koniec swojego wystąpienia Wanda Siek złożyła wszystkim kobietom życzenia, aby spełniały się w życiu osobistym i zawodowym.
Następnie Małgorzata Ziemnicka - członkini Zarządu Mazowieckiej Nowej Lewicy
w swojej wypowiedzi poruszyła problem depresji okołoporodowej i poporodowej kobiet. Zauważyła, że w przestrzeni publicznej jest to wciąż temat tabu, dlatego warto o nim mówić głośno nie tylko przy okazji Dnia Kobiet. Kobiety, które doświadczają różnego rodzaju problemów psychicznych w związku z ciążą i urodzeniem dziecka, często nie są tego świadome, cierpią w ciszy, w samotności, wstydzą się mówić głośno o swoich problemach
i w rezultacie nie otrzymują żadnej pomocy. U niektórych pojawiają się myśli samobójcze,
a stąd już niedaleko do tragedii.
Jak zaznaczyła Małgorzata Ziemnicka - PiS do tej pory nie przeprowadził żadnej ogólnopolskiej kampanii społecznej, żeby zwiększyć świadomość zarówno przyszłych mam, jak i ich rodzin, a „na 16 województw, 979 miast, na prawie 300 tysięcy porodów rocznie, tylko w 8 miastach w Polsce, w 8 jednostkach leczniczych kobiety w ciąży i te tuż po porodzie pyta się o ich samopoczucie i stan zdrowia psychicznego”.
W dalszej części konferencji głos zabrała Jolanta Luty, rzeczniczka radomskiej Nowej Lewicy. W swoim wystąpieniu powiedziała:
Żyjemy w zjednoczonej Europie i wielką niesprawiedliwością jest to, że w Polsce kobiety nadal nie mogą korzystać ze swoich praw. Dzisiaj Polki mają mniej praw niż kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej, Mimo, że prawa kobiet wpisane są do polskiej konstytucji w art. 33:„Kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa
w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.
Czy zatem w Polsce jest równouprawnienie płci?
Emerytury kobiet są w Polsce niższe średnio o 40% niż mężczyzn. Jak już wspomniałam pensje kobiet są o 16% niższe niż mężczyzn na tym samym stanowisku.
Równość płac dla kobiet i mężczyzn to jeden z punktów lewicowego „PAKIETU DLAKOBIET.
Ograniczane w Polsce jest też prawo kobiet do antykoncepcji – poprzez konieczność posiadania recept na najskuteczniejszą antykoncepcję, na antykoncepcję awaryjną czyli tabletek „dzień po”. Polki nie mają prawa do aborcji, chyba, że lekarz da im to prawo. Nie ma praw człowieka bez prawa kobiet do aborcji.
Nie może też być mowy o REFERENDUM w sprawach aborcji. Praw kobiet czyli praw człowieka nie poddaje się pod REFERENDUM .Kobieta musi decydować sama, a mężczyzna ewentualnie ją wspierać. To kobieta decyduje, bo to definiuje jej całe życie. Nie można traktować kobiet jak rzeczy i podejmować decyzje za kobiety.
Lewica w swoim programie ma walkę o prawo kobiet do aborcji do 12 tygodnia,
a także o dostęp do antykoncepcji i refundację jej kosztów, a także prawo do rzetelnej edukacji o zdrowiu i seksualności. Aborcja była, jest i będzie i to kobiety będą o niej decydować. Lewica wprowadzi legalna aborcję do 12 tygodnia. Skończymy z PIEKŁEM KOBIET w Polsce. W programie „Przyjazna szkoła” Lewica postuluje edukację o zdrowiu i seksualności w każdej szkole.
Na koniec konferencji głos zabrała Edyta Malec-Ćwiek, która powiedziała, że ósmy marca, czyli popularny Dzień Kobiet jest świetną okazją do zwrócenia się z prośbą do prezydenta miasta Radomia, pana Radosława Witkowskiego o powołanie w naszym mieście Rady Kobiet. Takich Rad jest w całej Polsce wiele, m.in. w Warszawie, Opolu, Słupsku, Rzeszowie, Tarnobrzegu czy Wrocławiu.
Rada Kobiet mogłaby stanowić element doradczy i opiniujący w wielu aspektach życia społeczno-gospodarczego w naszym mieście, a w jej skład wchodziłyby kobiety z różnych środowisk - samorządowych, pozarządowych czy z sektorów prywatnych, innymi słowy kobiety, które chcą pracować i działać na rzecz innych kobiet w naszym mieście. Kobiety w tym zespole realizowałyby swoje zadania społecznie.
Jeżeli chcemy budować Radom dla wszystkich, to trzeba pamiętać o kobietach. Taka powołana Rada Kobiet byłaby głosem naszych mieszkanek w nurtujących je sprawach. Ponadto utworzenie takiego Kolegium byłoby przejawem realizacji idei samorządowej, której wspieranie należy do zadań własnych gminy, jakim jest pobudzanie aktywności obywatelskiej.
Rada Kobiet w Radomiu mogłaby realizować następujące zadania:
- analiza polityki miasta pod względem potrzeb kobiet;
- wyrażanie opinii na temat projektów dokumentów strategicznych miasta;
- opiniowanie projektów uchwał i aktów prawa miejscowego dotyczących wszystkich obszarów bezpośrednio i pośrednio dotyczących sytuacji kobiet w mieście oraz równouprawnienia;
- diagnoza sytuacji kobiet w Radomiu;
- edukacja mieszkańców i mieszkanek w każdym wieku dotyczącą równouprawnienia;
- wspieranie organizacji akcji społecznych oraz imprez podejmujących tematy kobiece;
- monitorowanie działań miasta pod kątem realizowania polityki rodzinnej;
- monitorowanie działań miasta pod kątem realizowania polityki społecznej i senioralnej kobiet.
Reportaż z konferencji do obejrzenia i wysłuchania → TUTAJ
Reportaż z konferencji na portalu CoZaDzień → TUTAJ
[Opr.EM-Ć,WS,MZ,JL,AL]
Radom, dnia 09 marca 2023r.